mahrang
23 اسفند 1401 - 13:05

نهادهای امدادی ارومیه چهارشنبه آخر سال به حالت آماده باش در آمدند

ارومیه -معاون سیاسی فرماندار ارومیه گفت: نهادهای امدادی و انتظامی بویژه درحوزه کاهش آسیب برای مقابله با مشکلات و حوادث احتمالی مراسم چهارشنبه آخر سال در شهرستان به حالت آماده باش کامل هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جعفر ظرف فروش در این زمینه با تاکید بر لزوم توجه به آداب و سنت‌های کهن منطقه به جای ترقه بازی اظهار کرد: آداب و سنت اصیل منطقه آذربایجان غربی در چهارشنبه آخر سال رفتن بر سر آب جاری و نیت کردن و آرزو کردن برای خوشبختی در سال آینده است اما بدعت غلط ترقه بازی رفته رفته پا جای فرهنگ اصیل اسلامی گذاشته است.

وی با بیان اینکه تمامی نهادهای امدادی در حالت آماده باش هستند، افزود: نیروی انتظامی، هلال احمر، آتش‌نشانی و اورژانس در راستای خدمت رسانی در مراسم چهارشنبه آخر سال در آمادگی کامل قرار دارند البته امیدواریم هیچ حادثه ناگواری در این روز رخ ندهد و به سلامت از آن عبور کنیم.

ظرف فروش یادآور شد: در شهرستان ارومیه تمهیدات لازم در جهت حفظ امنیت مردم پیش‌بینی شده و ضرورت‌های اقدامی هر بخش در دستور کار قرار گرفته ولی از عموم شهروندان درخواست همکاری لازم در این زمینه داریم.

معاون فرماندار ارومیه از مردم درخواست کرد با رعایت شیوه نامه‌های ایمنی، سلامتی و امدادی حافظ جان خود و همشهریان باشند.

وی با اشاره به آداب و رسوم چهارشنبه آخر سال در ارومیه گفت: طبق فرهنگ منطقه آذربایجان غربی، افراد با تهیه کادو برای مادر و خواهرانشان و برگزاری آئین «شال ساللاما» و امثال آن، چهارشنبه آخر سال را گرامی می‌دارند و همین نشان دهنده این است که این مراسم فقط آتش بازی و ترقه بازی نیست.

متأسفانه در چهارشنبه آخر سال حوادث تلخ و زیان باری بر اثر ترقه بازی و محترقه بازی اتفاق می‌افتد و موجب صدمه جبران ناپذیری به شهروندان می‌شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1092281